EOS KSI Slovensko, s. r. o.

Žeby nová nebankovka?

EOS KSI Slovensko, s. r. o.Po minuloročnom vzrušenom čakaní na licencie od NBS pre nebankovky sa rozvírené hladiny nebankových vôd upokojili. Nebankové spotrebiteľské úvery sa dostali do starých zabehaných koľají aj so všetkými nekalými obchodnými praktikami. Nejaké tie nebankovky nás medzičasom aj opustili, presnejšie, prestali poskytovať úvery, ale na klientov ani náhodou nezabudli. Aktuálne sa počet nebankových veriteľov ustálil na čísle 29.

Zoznam nebankových veriteľov je verejne dostupný na webovej stránke Národnej banky Slovenska subjekty.nbs.sk. V upokojenej atmosfére pokračujúcej úžery nebankoviek dnes už zoznam nebankových veriteľov nikto príliš nesleduje. Nebankovky pribúdajú a ubúdajú, tak načo? Lenže v zozname nastala jedna mimoriadne zaujímavá zmena.

Tisíce rodín na Slovensku pozná spoločnosť EOS KSI Slovensko, s. r. o. Na svojej webovej stránke sk.eos-solutions.com (alebo www.eos-ksi.sk) sa chváli tým, že je poprednou inkasnou spoločnosťou na Slovensku. V praxi to znamená, že dennodenne obťažuje spotrebiteľov, ale nielen ich, výhražnými listami, telefonátmi, podáva tisíce žalôb na všeobecné súdy, občas aj na rozhodcovské súdy, aby vymohol pohľadávky, ktoré na ňu postúpili najmä banky. Najčastejšie ide o Slovenskú sporiteľňu, Všeobecnú úverovú banku, ale napríklad aj Slovenský plynárenský priemysel.

Tu zrazu vo výpise z obchodného registra zistíme, že spoločnosti EOS KSI Slovensko, s. r. o. sa od 23. 2. 2016 zvýšilo základné imanie na pol milióna eur a od 6. 9. 2016 má nový predmet činnosti, poskytovanie spotrebiteľských úverov bez obmedzenia rozsahu poskytovania spotrebiteľských úverov podľa osobitného zákona.  Z webovej stránky Národnej banky Slovenska zasa zistíme, že dňa 5. 8. 2016 nadobudlo účinnosť rozhodnutie Národnej banky Slovenska so sp. zn. ODB-1627/2016-12 o udelení povolenia na poskytovanie spotrebiteľských úverov bez obmedzenia rozsahu poskytovania spotrebiteľských úverov.

Veritelia, či už banky alebo nebankovky, majú rozvinutú sieť pobočiek a zaplavujú médiá reklamami na mimoriadne výhodné úvery na čokoľvek, bez potreby preukazovať príjem, vybavené za pár hodín, a so splátkou, ktorú zvládne aj bezdomovec. Ale EOS KSI Slovensko, s. r. o. žiadne pobočky nemá a mlčí. Žiadna reklama na úvery, žiadna informácia na jej vlastnej webstránke o výhodných pôžičkách. Nie že by sme nahovárali na požičiavanie, to naozaj nie, ale ak by ste mali záujem o spotrebiteľský úver, u spoločnosti EOS KSI Slovensko, s. r. o. by ste zrejme nepochodili.

Načo teda je spoločnosti EOS KSI Slovensko, s. r. o. povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov? O tom môžeme len špekulovať. Isté je, že nejde o žiadnu filantropickú aktivitu. Pravdepodobnejšia je úspešná snaha spoločnosti vymaniť sa z pôsobnosti dozoru zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie. Dohľad totiž teraz vykonáva Národná banka Slovenska. Tá sa pri výkone dohľadu správa značne netransparentne.

Ďalšou motiváciou môže byť snaha obísť obmedzenie podľa § 17 ods. 1 písm. a) zákona č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch, podľa ktorého možno nesplatný spotrebiteľský úver postúpiť len na subjekt s povolením NBS na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

Takže drahí spotrebitelia, môžeme sa tešiť, že jeden z popredných úžerníkov, ktorý doteraz len vymáhal pohľadávky, sa zabetónoval ako „legálna“ nebankovka. Úvery síce poskytovať zrejme nebude. Nerobia to ani jeho zahraničné sestry. Napríklad EOS KSI Česká republika, s. r. o. (výpis z českého obchodného registra) a ďalšie spolčené inkasné spoločnosti vrátane ich matky EOS Holding GmbH so sídlom v nemeckom Hamburgu. Všetci poskytujú len „úžasne kvalitné“ služby v oblasti manažmentu pohľadávok. Po úveroch ani chýru, ani slychu. Traumatizovanie rodín a exekúcie zo strany spoločnosti EOS KSI Slovensko, s. r. o. však budú pokračovať. Dokedy…?

P. S. Pozrite na tie šťastné úsmevy, na optimizmus… pri ožobračovaní ľudí.